Silový tréning: Zlepšite si zdravie budovaním svalov

Silový tréning sa už dávnejšie zmenil z nepriateľa lekárov na jeden z podstatných nástrojov zlepšenia zdravia celého pohybového aparátu. Podstatné je pochopiť, prečo je silový tréning taký dôležitý nielen pre zdravý chrbát, ale aj celkové zdravie. Preto je vhodné prečítať si náš článok o silovom tréningu.

[restrict userlevel=“subscriber“]

Ako hodiny tikajú

Čas si vyberá svoju daň na všetkých častiach tela. S pribúdajúcim vekom sa mužom prirodzene znižuje hladina testosterónu a ženám hladina estrogénu. Okrem toho nastávajú zmeny v nervovej sústave a naše telo nie je schopné tak účinne meniť aminokyseliny na svalové tkanivo. Stav, keď nám ubúda svalová hmota, sa nazýva sarkopénia.

Svalová hmota a svalová sila začínajú klesať už medzi 30. a 40. rokom života. Priemerne strácame 2,5 kg svalovej hmoty každú dekádu po tridsiatom roku života. Po šesťdesiatom roku života sú zmeny najvýraznejšie. Priemerný muž stratí medzi 30. a 70. rokom až 25 % svalovej hmoty. Na druhej strane priemerný človek v strednom veku priberá 0,5 kg tuku ročne. Starnutím naše svaly nahrádza tuk a postupne sa negatívnym spôsobom mení zloženie nášho tela. Štúdie ukazujú, že strata svalov urýchľuje nástup niektorých civilizačných ochorení, obmedzuje mobilitu a je spojená s predčasnou smrťou. Tieto zmeny však nie sú nemenné a práve silový tréning je jeden zo základných „liekov“.

Silový tréning, svalová sila a svalová hypertrofia

Silový tréning, svalová sila a svalová hypertrofia

Svalová hypertrofia alebo nárast kostrového svalstva sa odlišuje od mechanizmov, ktoré vznikajú pri zvyšovaní svalovej sily. Zvýšenie svalovej sily funguje najmä na princípe posilňovania neurálneho systému a neurosvalových spojení. Všetci poznáme niekoho, kto nie je obrovský svojou hmotnosťou alebo veľkosťou tela, ale má veľa sily. Aj keď existuje vzťah medzi hmotnosťou a silou, sila pohybu pochádza aj z náborových vzorcov v nervovom systéme, ktoré sa spájajú so svalovými vláknami.

Silový tréning zameraný na rast svalovej hmoty spôsobuje mikroskopické poškodenie svalových buniek, ktoré sa reakciou na toto poškodenie opravujú a posilňujú. Mechanizmus obnovy a rastu svalového tkaniva sa nazýva „anabolizmus“. Čím lepšie nám telo dodáva dostatočné množstvo živín, tým lepšie tento systém obnovy pracuje. Silový tréning je okrem toho schopný zvýšiť hladiny testosterónu aj rastového hormónu. Tieto zmeny do určitej miery vysvetľujú, prečo nám svaly potom rastú a silnejú.

Molekulárna biológia a mikroskopické technológie umožňujú vedcom nahliadnuť do života buniek, stokrát menších ako špendlíková hlavička. Na tejto úrovni je možné vidieť, ako kontrakcie svalových vlákien stimulujú nezrelé bunky k rastu v zrelé myofibrily, čo spôsobilo hypertrofiu svalových vlákien.

Väčšie svaly znamenajú rýchlejší metabolizmus

Môže sa nám zdať prirodzené, že keď svaly pracujú, tak potrebujú „spáliť“ veľa kalórií. Rovnako aj svaly, ktoré sú v pokoji, potrebujú energiu. Niekoľko štúdií ukázalo, že každý kilogram svalovej hmoty navyše spáli za deň od 50 – 200 kalórií. Takže do určitej miery platí, že čím vyššie percento nášho tela svaly zaberajú, tým lepšie a rýchlejšie pracuje náš metabolizmus. Jeden silový tréning nám dokáže zvýšiť metabolizmus na takmer 15 hodín.

[blocksy-content-block id=“3399″]

[/restrict]