Silový tréning pomáha v boji s osteoporózou

Väčšina z nás vie, že silový tréning (s voľnými váhami, posilňovacími strojmi alebo odporovými pásmi) môže pomôcť budovať a udržiavať svalovú hmotu, svalovú silu a iného.

Mnohí však možno nevedia, že silné svaly vedú aj ku pevným kostiam a zdravému chrbtu. Okrem toho silné kosti môžu pomôcť minimalizovať riziko zlomenín, ktoré vzniká v dôsledku osteoporózy.

[restrict userlevel=“subscriber“]

Asi do veku 30 – 35 rokov sú naše kosti v neustálom raste. Po tomto veku nám však kosti začínajú rednúť a oslabovať. Kombináciou rôznych zmien nám po 40. roku života postupne ubúda kostná hmota o zhruba 1% ročne, avšak až 2.1% po 60. roku života. Sila kostí môže byť ovplyvnená dedičnosťou, stravou, pohlavnými hormónmi, fyzickou aktivitou, voľbou životného štýlu a používaním určitých liekov.

Kosť je živé tkanivo, ktoré neustále prechádza demoláciou a obnovou, pretože reaguje na meniace sa sily v prostredí. Rovnako ako sval, aj kosť reaguje na cvičenie zosilnením. Nedostatok tlakových cvičení sa považuje za jeden z prvých rizikových faktorov, ktoré prispievajú k zníženiu hustoty kostí. Rovnako sedavý životný štýl znižuje sily, ktoré kosti potrebujú, aby pokračovali v normálnom procese remodelácie.

Krehké kosti sa lámu skôr

Keďže kosti sú krehkejšie a menej husté, stávajú sa viac náchylnejšie na zlomeniny. Ak máme veľmi riedke kosti, tak aj veľmi nízka záťaž, napríklad uviazanie šnúrok na topánkach, môže prispieť ku zlomenine. Osteoporóza, stav zrýchleného úbytku minerálov v kostiach sa nás týka všetkých. Postihuje najmä staršie osoby a ženy v menopauze. Odhaduje sa, že veku nad 50 rokov každý šiesty muž a každá tretia žena (cca 6-8% populácie) sú ohrození rizikom osteoporitickej zlomeniny. Na území SR bolo v roku 1974 zhruba 1 600 zlomenín takéhoto typu. V roku 2 000 ich však už bolo okolo 10 000.  Asi tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera. Tento typ zlomeniny je 7. najčastejšia príčina úmrtia hospitalizovaných pacientov v SR.

Osteoporóza sa nepovažuje za normálny aspekt starnutia, pretože sa jej dá veľmi dobre predchádzať a včasná liečba môže výrazne znížiť riziko chronických problémov s kostrou.

Pridajte si do “stravy” silový tréning.

Pridajte si do “stravy” silový tréning.

Vysoké množstvo štúdií preukázalo, že silový tréning môže hrať veľmi podstatnú úlohu v spomaľovaní úbytku kostnej hmoty a dokonca pomáha aj ku jej vytváraniu vo všetkých vekových skupinách. Tieto informácie sú nesmierne užitočné a ukazujú, že pre zdravý pohybový aparát je dôležité cvičiť aj silový tréning. Základným faktorom je stres, ktorý vytvárame ťahaním a tlačením na kosť a tým povzbudzujeme kostné bunky do činnosti a tie vytvárajú silnejšie a hustejšie kosti

Silový tréning je pre zdravie kostí ako aj chrbtice potrebný a má lepšie výhody pre kosti ako aeróbne cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Ideálne je zameriavať sa na zdravie chrbtice, bedier a zápästí, ktoré bývajú najčastejšie pod rizikom zlomenia.

Navyše je dôležité pre zdravý pohybový aparát cvičiť aj svalovú silu a stabilitu. Týmto si môžete zvýšiť sebadôveru,  byť dlhodobo aktívny a zredukovať množstvo zlomenín aj znižovaním pravdepodobnosti pádov.

Aby sa dosiahlo dlhodobé zlepšenie zdravia kostí, je potrebné systematický a dostatočný počet  stimulov (cvičení), aby mohla nasledovať adaptácia tkaniva. Implementácia konzistentného a progresívneho silového tréningového programu môže výrazne znížiť riziko vzniku osteoporózy alebo akejkoľvek demineralizácie kostí.

[blocksy-content-block id=“3399″]

[/restrict]