Odľahči svoje preťažené kríže – 7 cvikov na uvoľnenie driekovej chrbtice

Zhruba 80% obyvateľov vyspelých krajín sa stretne s bolesťami driekovej chrbtice a panvy, označovanou ako Low Back Pain.  

Pri týchto ťažkostiach nehľadajte jednotný a jednoduchý návod, ako sa bolesti zbaviť. Ťažkosti môžu mať rôzne príčiny počnúc psychickou nepohodou a končiac štrukturálnymi poruchami. Najčastejšie volené terapie sú: farmakologická liečba, pohybová liečba, rôzne fyzioterapeutické techniky, fyzikálna terapia a v niektorých prípadoch je nutná aj psychologická liečba. Terapie sú rôzne, no za najúčinnejšiu prevenciu je považovaná vhodne zvolená pohybová aktivita.

Bolest chrbtice

V našom videu si ukážeme pohybovú liečbu, vo forme piatich cvikov, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti a pocitu preťaženia v driekovej chrbtici.

Tieto cvičenia môžu byť kontraindikované z rôznych dôvodov. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti a komplikácie, prosím konzultujte tieto cvičenia s fyzioterapeutom alebo lekárom.

Krčná a drieková chrbtica sú veľmi náchylné na preťaženie a bolestivosť. S bolesťami v oblasti dierkovej chrbtice sa stretávame v čo raz mladšom veku. Na jednej strane je nutné posilniť brucho a hlboký stabilizačný systém a na druhej strane  pri ťažkostiach v tejto oblasti chrbtice je veľmi dôležité naťahovanie a uvoľňovanie svalstva, ktoré má tendenciu sa skracovať.

V prevencii bolestí chrbtice je veľmi dôležité dodržiavať zásady správneho zdvíhania bremien.

  1. Pri zdvíhaní bremien by sme sa nemali ohýbať v driekovej chrbtici. Urobte podrep a do predklonu prechádzajte s rovnou chrbticou. Dolné končatiny sú roznožené na šírku bokov, špičky chodidiel sú mierne vytočené von.
  2. Ťažké bremená sa snažte rozložiť na viac menších záťaží, samozrejme pokiaľ je to možné.
  3. Váhu bremena rozložte do oboch rúk a držte ich tesne pri tele

Pre zdravú a vyváženú funkciu svalov si osvojte nasledujúce návyky:

  1. Uvedomovanie si správnej polohy tela v sede a stoji.
  2. Ak si denná činnosti vyžaduje dlhodobý sed, stoj alebo inú polohu, snažme sa meniť túto polohu aspoň na krátky čas a venovať pár minút natiahnutiu svalstva.
  3. Nosenie obuvi s tvrdou podrážkou alebo vysokými opätkami obmedzte na minimum.
  4. Vyhnite sa noseniu tašiek alebo kabeliek na jednom ramene a uprednostňujte spôsob nosenia vecí, ktorý zaťažuje obe ramená rovnako, napríklad batoh.
  5. Vyberte si správny matrac.
  6. Používajte stoličky, ktoré je možné nastaviť podľa výšky.
  7. Dôležitá je aj správna manipulácia s bremenami.