Pri sedavom zamestnaní nemáme pocit, žeby sme sa fyzicky namáhali, no takáto dlhodobá statická poloha, akou je sed je pre chrbticu veľmi namáhavá a náročná. Ak človek nemá ideálne držanie tela a ideálne nastavené pracovné prostredie, z dlhodobého sedu môže prameniť viacero neduhov, ktoré sa odrážajú na našom zdravý. Statické polohy výrazne zaťažujú statické svaly, ktoré majú tendenciu sa preťažovať a skracovať. Ak sú tieto svaly dlhodobo dennodenne preťažované, v tele sa vytvára svalová dysbalancia a nesprávne stereotypy, z ktorých pramení množstvo problémov.
[restrict userlevel=“subscriber“]
V tomto videu sme si ukázali, pár cvikov, ktorými môžete natiahnuť skrátené svalstvo priamo za pracovným stolom v kancelárii. Prešli sme si správne dýchanie, ktoré je skutočne dôležité pre správne fungovanie nášho tela. Naťahovali sme svaly krčnej chrbtice do rôznych strán, zacvičili sme si cvik, ktorý preventívne ovplyvňuje vznik karpálneho tunela. Ďalej sme natiahli sval s názvom Piriformis, ktorý v prípade spazmu dokáže v našom tele narobiť viacero problémov v oblasti dolných končatín a driekovej chrbtice. Ďalej sme si precvičili rovnováhu, úklon chrbtice do strán a natiahli sme si tiež takzvané Hamstringy, o ktorých určite dobre viete, že je potrebné ich naťahovať.
Aby sme šli po poriadku, v nasledujúcom článku si vysvetlíme, prečo je nutné naťahovať svaly s tendenciou skracovania, vysvetlíme si svalovú dysbalanciu a pohybové stereotypy.
Z hľadiska funkčných porúch delíme svaly podľa vzťahu k statickej záťaži na statické a dynamické svaly. Statické svaly nám zabezpečujú najmä stoj, sed a ľah. Pri ich dlhodobom nesprávnom zaťažovaní dochádza k ich nežiaducemu stiahnutiu a skráteniu. Pod dlhodobým preťažovaním si predstavte sed v škole, v práci, v aute, autobuse či doma. Oproti statickým svalom sa v našom tele nachádzajú aj dynamické svaly, ktoré zabezpečujú náš dynamický pohyb a majú tendenciu ochabovať.
V tomto bode je dôležité uvedomiť si svalovú rovnováhu v našom tele. Svalová rovnováha predstavuje vyváženú funkciu statických a dynamických svalov, ktoré sú v harmónii a naše pohyby sú týmto spôsobom ekonomické a šetrné pre naše telo. Ak však nastáva svalová dysbalancia, naše telo sa hýbe nesprávne. Náš mozog si vytvára nesprávne stereotypy pohybov – vzorce – presné programy, ktorých zmena a prebudovanie na správne stereotypy je v dospelosti veľmi náročná. Odrážajú sa v nich individuálne somatické a psychické zvláštnosti, čím sú špecifické a individuálne u každého človeka. Takáto svalová dysbalanica a nesprávne stereotypy pohybov spôsobujú nesprávnu centráciu našich kĺbov, dochádza k vznikom blokád, spazmov, bolestí. Naše telo sa hýbe neefektívne, rýchlo sa unaví a zvyšuje sa možnosť úrazu.
Správne vyváženie a rovnováhu svalstva nám zabezpečuje najmä zdravý a správny pohyb. Všetky naše cvičenia, ktoré sme pre vás pripravili slúžia práve na to, aby ste dostali návod ako správne naťahovať svaly s tendenciou skracovania a ako správne posilniť svaly s tendenciou ochabovania. Vďaka týmto cvičeniam vyvažujeme našu svalovú nerovnováhu, učíme sa do pohybov zapájať správne svalové skupiny, učíme telo správnym stereotypom pohybov.
[/restrict]