Jóga očami fyzioterapie

Jóga sa stala v posledných rokoch populárna vďaka jej blahodárnemu účinku na telesnú ale aj duševnú schránku. Jógová prax je ale na svete už omnoho dlhšie a jej korene siahajú do Indie, kde vznikla jej filozofia a jednotlivé pozície – ásany. A v tomto vidím prvý problém praktizovania jógy bez znalostí našeho tela. Indovia a Indky majú inú štruktúru tela ako belosi, iné genetické predpoklady, iný vývoj od detstva – preto sa do mnohých pozícií dostanú s ľahkosťou, bez rizika poškodenia niektorých štruktúr.

[restrict userlevel=“subscriber“]

Takisto praktikujú jógu od útleho detstva, pravidelne a v dospelosti sú často majstry svojho umenia, ale bežný Európan sa k jóge dostáva v dospelom veku bez prípravy v detstve. Väčšinu ľudí privedú k jóge zdravotné problémy a v tom vidím druhý problém bezhlavého cvičenia jednotlivých ásan. Ďalšou dôležitou vecou je, že každý z nás sme iný – máme ináč nastavené kĺby, iný rozsah pohybu, iné veľkosti stavcov a výbežkov, iné možnosti pohybu – práve preto vnáša fyzioterapia do cvičenia jógy svetlo – ako a prečo jednotlivé pozície robíme, pre koho sú vhodné a pre koho nie, predstavuje základné princípy zdravého pohybu a aplikuje ich do ásan.

Cvicenie fyziojogy

Jóga očami fyzioterapie – fyziojóga vychádza zo základných princípov zdravého pohybu, zo znalostí jednotlivých kĺbov a mäkkých štruktúr, zo znalostí biomechaniky a takisto patológie pohybu a pohybových vzorcov. Ako každá vec v našom živote, aj praktikovanie jógy je postavené na určitých základoch – z pohľadu fyzioterapie sú to nastavenia jednotlivých častí tela tak, aby pracovali svaly v rovnováhe a tým sa kĺby hýbali voľne, bez zbytočného stresu a tlaku.

Čomu sa budeme venovať

V pravidelných príspevkoch sa budem venovať jóge očami fyzioterapie a začneme už spomínanými základmi – ako je dych, cvičenie bez bolesti, cvičenie s ľahkosťou ( ale s dostatočným stresom na štruktúry, aby sme dosahovali cvičením progres), punctum fixum, punctum mobile, vedomé cvičenie a význam pozícií.

Cvicenie fyziojogy na zinienke

Postupne prejdeme ku fyziojóge pri bolestiach chrbtice a kĺbov, Pri rôznych diagnózach, a ako vie jóga pomôcť pri liečbe. Zároveň si z pohľadu fyzioterapie rozoberieme jednotlivé často používané ásany, ale aj mnohé kontroverzné otázky v jógovej praxi – ako je napríklad : “ Cvičiť jógu ráno hneď po prebudení ? Posiľňujem dlhým zotrvaním v doske stred tela ? Mám zapájať pri kobre zadok? “ A mnohé iné …..

Fyziojóga nám pomáha cvičiť s rešpektom k našemu telu a cez príjemný pocit počas ale aj po cvičení, nám ukazuje cestu ku duševnej stránke jógy.

Teším sa tomuto priestoru na tvorbu a verím, že vás budú príspevky zaujímať a pomôžu cvičiť vedome a bez bolesti.

[/restrict]

[blocksy-content-block id=“3295″]